Srbija je zabeležila novu pobedu u pripremama za Evropsko prvenstvo koje se održava u Sloveniji. Pobeđena je Ukrajina pred 7.000 gledalaca u Kombank Areni, u polufinalu Trofeja Beograda 2013. i izboren je plasman u finale prestižnog turnira:
Srbija – Ukrajina 96:68 (29:15, 22:17, 21:20, 24:16).

Domaćin je počeo meč sa petorkom Stefan Marković, Nemanja Krstić, Nemanja Nedović, Nemanja Bjelica i Nenad Krstić. Prvo ozbiljnije vođstvo košarkaši Srbije stekli su u petom minutu kada je Nemanja Krstić pogodio trojku za 14:9. U tom periodu najviše se isticao Nemanja Bjelica koji je postigao šest od prvih 11 poena Srbije. Ubrzo su domaći košarkaši došli i do dvocifrene prednosti (22:11) u sedmom minutu. Nastavila je Srbija da dominira i već u 11. minutu došla do lepih 18 poena viška (33:15). Velike probleme Ukrajincima zadavao je Raško Katić, koji je za kratko vreme provedeno na parketu postigao 10 poena. U takvim okolnostima neizbežno je bilo da se probije granica od 20 poena razlike, što su izabranici selektora Dušana Ivkovića i učinili polovinom druge četvrtine, kada su došli do 39:18. Najveću prednost u prvom poluvremenu srpski košarkaši imali su u 16. minutu kada su vodili sa 41:18, ali su Ukrajinci do velikog odmora uspeli da smanje na 51:32.

Nenadu Krstiću uručen dres sa brojem 100

Kapiten reprezentacije Srbije Nenad Krstić na turniru Laško group u Celju 2. avgusta odigrao je 100. utakmicu za nacionalni tim i povodom toga generalni sekretar KSS Andrija Kleut uručio mu je pred početak utakmice dres reprezentacije Srbije sa brojem 100, u čast velikog jubileja.

Nastavila je Srbija i u trećoj četvrtini sa agresivnom igrom u odbrani, ali u napadu nije sve išlo glatko kao u prethodne dve deonice, tako da su Ukrajinci uspevali da drže deficit na između 18 i 20 poena razlike. Iako su u trećoj deonici gosti pružili najjači otpor, izabranici selektora Dušana Ivkovića uspeli su da dobiju i ovaj period, doduše minimalnom razlikom (21:20). Stvari su došle na svoje mesto u poslednjoj deonici, pošto su domaći košarkaši pojačali odbranu, nisu gostima dopustili da postignu koš skoro četiri minuta u završnom delu i došli do najveće prednosti od 33 poena razlike (89:56).

Reprezentacija Srbije u finalu (nedelja 11. avgust, 21 čas) igraće protiv Slovenije, koja je u drugom polufinalu bila bolja od Turske sa 55:54.

Trebala je jedna ovakva utakmica, posebno zbog mlađih igrača. Imali smo visok procenat šuta, dosta asistencija, ali će finalna utakmica protiv Slovenije biti drugačija. Sigurno je da za sada Vladimir Lučić i Vasa Micić neće igrati finale. Za nepunih sedam dana igramo pet utakmica, ritam kakav nas čeka na Evropskom prvenstvu i mogu da kažem da je tim spreman za to. Hteo bih da pozovem publiku u velikom broju, jer ovi igrači zaslužuju ponašanjem i radom punu podršku – oprezan je selektor Dušan Ivković pred finalni okršaj.

Zahvalio bih se publici i zovem ih u još većem broju u finalu. Rezultatski je bila dobra utakmica, zadovoljni smo nekim detaljima, ali uvek može bolje – raspoložen je bio najefikasniji akter meča Raško Katić.

SRBIJA: Nemanja Krstić 8, Dangubić 1, Bogdanović 7, Bjelica 11, Marković 4 (5 as), Mitrović 2, Nenad Krstić 11 (8 sk, 4 as), Anđušić 8, Katić 20 (5 sk), Nedović 9,
Gagić 4, Kalinić 11.

UKRAJINA: Zabirčenko 12, Lukašov 3, Lipovij 4, Kornienko 2, Kravcov 4, Natjažko 8, Stefanišin, Džeter 12, Mišula 3, Timofejenko 2, Pustovoj 4, Zajcev 7.

Kompletna statistika: link >>>