Seniorska reprezentacija Srbije osvojila je, drugu godinu zaredom, prvo mesto na turniru Trofej Beograda. Ove godine u finalu bila je bolja od Slovenije, pred oko 12.000 gledalaca u beogradskoj Kombank Areni. Srbija – Slovenija 91:66 (20:16, 28:20, 21:15, 22:15).

Selektor Dušan Ivković odlučio je da sledeća petorka počne finalnu utakmicu: Stefan Marković, Nikola Kalinić, Nemanja Nedović, Nemanja Bjelica i kapiten Nenad Krstić . Bolje su krenuli domaći košarkaši, koji su sa pet poena Nikole Kalinića posle četiri minuta došli do prednosti od 6:0. Međutim, Slovenci su brzo uzvratili i samo dva minuta kasnije došli do izjednačenja od 9:9. Usledila je nova serija Srbije od 9:2 za vođstvo 18:11. Plenili su srpski košarkaši požrtvovanom igrom u odbrani i brzom, a u nekim trenucima i atraktivnom igrom u napadu, što im je u 17. minutu donelo prvi put dvocifrenu prednost (39:28). Do poluvremena Srbija je bez većih problema kontrolisala rezultat pa je tako na veliki odmor otišla sa lepih 12 poena razlike (48:36).

Nenad Krstić MVP turnira
Trofej Beograda 2013

Kapiten reprezentacije Srbije Nenad Krstićproglašen je MVP-em Trofeja Beograd 2013. Sjajni centar pobednika turnira zabeležio je ukupno 45 indeksnih poena, i potpuno zasluženo je dobio drugo priznanje u dva dana, pošto je prethodno dobio i dres reprezentacije sa brojem 100. Priznanje za najkorisnijeg igrača uručio mu je predsednik Košarkaškog saveza Srbije Dragan Đilas.

Nastavili su domaći igrači u istom ritmu i u trećoj četvrtini i trojkom Danila Anđušića u 25. minutu došli do 60:45. Kako su igrali izabranici selektora Dušana Ivkovića ne treba da čudi da su u 31. minutu, protiv odličnog rivala poveli sa 20 poena razlike (71:51). Do kraja utakmice Srbija je rutinski održavala prednost i na kraju došla do nove pobede u okviru priprema za Evropsko prvenstvo u Sloveniji, čime se revanširala velikom protivniku za poraz od pre devet dana na turniru u Celju. Najefikasniji kod pobednika bio je Nemanja Nedović sa 20 poena, koliko je kod Slovenaca postigao kapiten Boštjan Nahbar.

Po završetku finalnog meča pobednički pehar kapitenu Srbije Nenadu Krstiću uručio je predsednik Košarkaškog saveza Srbije Dragan Đilas. Treće mesto na Trofeju Beograda 2013. osvojila je Turska pobedom nad Ukrajinom od 72:64.

Idealan turnir za nas u ovom trenutku. Ove dve pobede mogu samo da znače, ali ne smemo da se zaustavimo ovde, već da nastavimo da radimo. Zahvalio bih se publici koja je došla u velikom broju. Ne smemo da poletimo i nadam se da, iako je mlada ekipa, da neće imati mnogo oscilacija – zadovoljan je kapiten Srbije Nenad Krstić.

Sigurno je da nismo tim koji će igrati na 91 poen i dobiti Sloveniju sa 25 razlike. U odbrani ima prostora za napredak, a zadovoljan sam što smo na ovom turniru ostvarili to da imamo preko 25 odsto poena iz kontranapada i to ćemo nastaviti da forsiramo. Postoji mogućnost da se protiv Rusije eventualno uključi Vasilije Micić, ali nije mnogo realno jer imamo naporan raspored. Zahvalio bih se publici, koja je igračima pružila značajnu podršku. Protiv Rusije ćemo odigrati podjednako motivisano i ozbiljno kao i prethodne utakmice – svestan je selektor Srbije Dušan Ivković šta čeka reprezentaciju u narednom periodu.

SRBIJA: Nem. Krstić 3, Dangubić 2, Bogdanović 2, Bjelica 15, Marković 9 (6 sk, 5 as), Mitrović 2, Nen. Krstić 16 (10 sk), Anđušić 4, Katić 10, Štimac, Nedović 20, Kalinić 8.

SLOVENIJA: Slokar 2, Joksimović 4, Murić 5, Blažić 2, Nahbar 20, G. Dragić 9, Lorbek 7, Vidmar 7, Begić 4, Prepelić 1, Balažić, Z. Dragić 5.

Kompletna statistika: link >>>