Istorijat / Kup Radivoja Koraća

Istorija Kup takmičenja

Takmičenje u nacionalnom Kupu igra se od 1959. godine, kada je na finalnom turniru u Beogradu trofej osvojila KK Ljubljana. Kup nije igran 1961. godine, kao i u periodu od 1963. do 1968. Najuspešnija ekipa u ovom takmičenju, u staroj Jugoslaviji, bila je zagrebačka Cibona, koja je do 1991. osvojila čak osam trofeja. U periodu SR Jugoslavije najuspešniji je bio Partizan, sa čak šest trofeja u 11 sezona. Od sezone 2002/2003. takmičenje nosi ime Radovoja Koraća i u poslednjih dvanaest godina najuspešniji je bio Partizan sa pet trofeja, dok je Crvena zvezda osvojila 4, a FMP Železnik tri pehara.Od 2013. godine pobednik nacionalnog Kupa dobija repliku originalnog trofeja Kupa Radivoja Koraća koji se od 1972. do 2002. dodeljivao pobedniku međunarodnog takmičenja. Time je realizovana ideja Košarkaškog saveza Srbije koju su podžali čelnici Fiba Evropa da „Žućkova levica“ nastavi svoj život kroz srpski Kup.
Treći dan Kupa Radivoja Koraća u Nišu - Press konferencija 18.02.2012.

 

Titule nacionalnog Kupa

Najuspešniji klub iz Srbije u domaćem Kup takmičenju (uključujući SFRJ, SRJ i Srbiju) je Partizan sa 13 trofeja (2 u SFRJ, 6 u SRJ i 5 u Kupu Koraća). Sledi Crvena zvezda sa 7 trofeja (3 u SFRJ, 4 u Kupu Koraća). FMP Železnik je osvojio 4 trofeja (jedan u SRJ i 3 u Kupu Koraća). OKK Beograd ima tri trofeja (2 u SFRJ i jedan u SRJ). Po jednom su Kup osvajali beogradski Radnički i IMT.
Svi osvajači Kupa (1959 – 2014)
Partizan 13, Cibona 8, Crvena zvezda 7, Jugoplastika 5, FMP 4, OKK Beograd 3, Budućnost 3, Bosna 2, Radnički, IMT 1, KK Ljubljana 1, Zadar 1

 

Sastavi pobednika Kupa

1959 KK Ljubljana: Čretnik, Kumer, Potočnik, Zupančić, Škerjanc, Elselt, Senčar, Zajc, Urbanija, Vranič, Perhaj – trener Brumen.

1960 OKK Beograd: M. Nikolić, Gordić, Korać, T. Rajković, Lučić, B. Rajković, Tošić, Erkić, V. Jovanović, Savić, Pavelić, Kosović – trener Lazić.

1962 OKK Beograd: Erkić, Gordić, Korać, Kosović, T. Rajković, LJ. Stanković, Pavelić, B. Rajković, Gajin, Toćić, M. Nikolić – trener A. Nikolić.

1969 Lokomotiva: Mandić, D. Topić, Plećać, Omaćić, Godić, Davor Rukavina, Kavedžija, Damir Rukavina, Bočkaj, Valek, Luković, Rimac – trener M. Novosel.

1970 Zadar: Vanjak, Stipčević, Košta, M. Komazec, B. Marcelić, Gruškovnjak, Đerđa, Ćosić, Ostarčević, Olujić, Jelić, Brajković – trener Lokin.

1971 Crvena zvezda: Pešić, Lazarević, Sarjanović, Poljak, Cvetković, Bukvić, Kapičić, Simonović, Vučinić, Skulić, G. Rakočević, Slavnić – trener B. Đorđević.

1972 Jugoplastika: Tudor, Grašo, Manović, Skarić, D. Tvrdić, Macura, R. Tvrdić, L. Tvrdić, Šolman, Krstulović, Prug, Grgin – trener Radović.

1973 Crvena zvezda: G. Rakočević, Lazarević, Sarjanović, Pešić, Pajović, Kapičić, Grubović, Vučinić, Latifić, Grasi, Slavnić – trener A. Nikolić.

1974 Jugoplastika: Tudor, Grašo, Manović, Jerkov, R. Tvrdić, Macura, D. Tvrdić, Šolman, Krstulović, Prug, Grgin – trener Kalember.

1975 Crvena zvezda: G. Rakočević, Grujčić, Sarjanović, Koprivica, Živković, Pajović, Kapičić, Simonović, Vučinić, Spasojević, Jovaćević, Slavnić – trener Đurić.

1976 Radnički: Vučinić, M. Stanković, Prelević, Živković, Banjanin, M. Đorđević, Marović, Damjanović, Jarić, Zupančić, Tasić – trener S. Ivković.

1977 Jugoplastika: Tudor, Kruščić, Manović, Jerkov, Bjelajac, Macura, R. Tvrdić, Dukan, Šolman, Krstulović, Bilanović, Grgin – trener P. Skansi.

1978 Bosna: Krvavac, Đogić, Benaček, Bosiočić, Izić, Radovanović, Ostojić, Varajić, Delibašić, Bilalović, Hadžić, S. Pešić – trener B. Tanjević.

1979 Partizan: Todorić, Kićanović, Bojić, Kerkez, B. Petrović, Medić, Babić, Marić, Vujačić, Beravs, A. Pešić, M. Savović – trener D. Ivković.

1980 Cibona: Nakić, A. Petrović, Bečić, Akik, Pavličević, Despot, Sikirić, Knego, Uzelac, Ušić, Dogan, Gospodnetić – trener M. Novosel.

1981 Cibona: Ćosić, A. Petrović, Nakić, Knego, Ušić, Pavličević, Bečić, Gospodnetić, Sikirić, Bevanda, S. Savović – trener M. Novosel.

1982 Cibona: Nakić, A. Petrović, Bečić, Čutura, Pavličević, Bevanda, Cetinja, Knego, Ćosić, Ušić, S. Savović, Gospodnetić – trener M. Novosel.

1983 Cibona: Bevanda, A. Petrović, Nikšić, Čutura, Pavličević, Despot, Cetinja, Knego, Ćosić, Perinčić, S. Savović, Gospodnetić – trener M. Novosel.

1984 Bosna: Vučević, Đogić, Benaček, Pašić, Ljoljo, Lukenda, Primorac, Varajić, Mutapčić, Bilalović, Hadžić, Mitrović – trener S. Pešić.

1985 Cibona: Nakić, Bečić, Aleksandar Petrović, Čutura, Dražen Petrović, Knego, Vukićević, Ušić, Arapović – trener M. Novosel.

1986 Cibona: Nakić, Bečić, Čutura, D. Pavličević, D. Petrović, Cvjetičanin, Vukićević, Ušić, Šoštarec, Arapović – trener Ž. Pavličević.

1987 IMT Novi Beograd: Krečković, Luković, Mlađan, R. Nikolić, Babić, Živanović, Jokanović, A. Pešić, Jarić, Milosavljević – trener D. Šakota.

1988 Cibona: Sunara, Pavićević, Čutura, Anzulović, D. Petrović, Cvjetičanin, Vukićević, Ušić, Razić, Arapović – trener M. Novosel.

1989 Partizan: A. Đorđević, Danilović, Parežanin, Prlinčević, Mutavdžić, Bosanac, M. Savović, Vujačić, Divac, O. Popović, Paspalj, I. Nakić – trener D. Vujošević.

1990 Jugoplastika: Sretenović, Perasović, Pavićević, Kukoč, P. Tomić, Čizmić, Naumovski, Tabak, D. Ivanović, Savić, Rađa, Naglić – trener B. Maljković.

1991 POP 84: Sretenović, Perasović, Pavićević, Kukoč, Vulić, Čizmić, Naumovski, Tabak, V. Radović, Savić, P. Tomić, Naglić – trener Ž. Pavličević.

1992 Partizan: A. Đorđević, Danilović, Lončar, Sinđelić, Stevanović, Perović, Šarić, Rebrača, Šilobad, S. Koprivica, Dragutinović, I. Nakić – trener Ž. Obradović.

1993 OKK Beograd: Parežanin, Z. Radović, S. Nikolić, Maksić, Lazović, Kocić, Bogosavljev, Živković, Vićentić, Milošević, Marojević, Z. Tomić – trener R. Žižić.

1994 Partizan: Sretenović, Brkić, Lončar, Stevanović, P. Savović, Berić, Čanak, Rebrača, Šilobad, Glintić, Drobnjak, V. Vidačić – trener Ž. Lukajić.

1995 Partizan: V. Petrović, Brkić, Lončar, Čubrilo, Z. Stevanović, Berić, Ž . Stevanović, Rebrača, Šilobad, Bulatović, Drobnjak, Ristanović – trener B. Džaković.

1996 Budućnost: Šćepanović, Pajović, Tomović, Đaletić, Mudreša, P. Popović, A. Ivanović, Đikanović, Darko Ivanović, Simović, Vukčević, Mugoša – trener Ž. Brajović.

1997 FMP Železnik: Vukosavljević, Veselin Petrović, Aleksić, Marjanović, Vuksanović, Jestratijević, Bošković, Adžić, Šilobad, Bulatović, N. Jovanović, Pavićević – trener M. Milatović.

1998 Budućnost: Šćepanović, Pajović, Krivokapić, Vukčević, Ostojić, Janković, A. Ivanović, M. Ivanović, Ćeranić, S. Peković, Radunović, Dragutinović – trener G. Bojanić.

1999 Partizan: Đokić, Brkić, Ilievski, Čubrilo, Z. Stevanović, Gilić, Varda, V. Vidačić, Tomašević, Radošević, M. Peković, Lukovski – trener V. Lučić.

2000 Partizan: Đokić, Veselin Petrović, Ilievski, Čubrilo, Marković, Raičević, Varda, Mladenov, Bjegović, Radošević, Avdalović, Čanak – trener N. Trajković.

2001 Budućnost: Rakočević, Kuzmanović, Milojević, Tomašević, Topić, Obradović, Radonjić, Vukčević, Džejms, Bakić, Sekulić, Radunović – trener B. Tanjević.

2002 Partizan ICN: Šćepanović, Petrović, Stanojević, Krstić, Vujanić, Ostojić, Avdalović, Čanak, Nađfeji, Gajić, Materić, Glintić – trener D. Vujošević.

2003 FMP: Popović, Petrović, Zoroski, Freeman, Marjanović, Bratić, Plisnić, Popović, Nikolić, Bryson, Aškrabić, Marković – trener V. Đurović.

2004 Crvena zvezda: Jeretin, Nešović, Dozet, Radivojević, Rakočević, Mirković, Richardson, Bjelica, Đurić, Vitkovac, Dragojlović, Bogdanović – trener Z. Sagadin .

2005 Refleks: Popović, Wareen, Rašić, Teodosić, Jorović, Ilić, Majstorović, Krstović, Todorović, Radinović, Aleksandrov, Pantić – trener B. Đokić.

2006 Crvena zvezda: Jeretin, I. Milošević, Subotić, Mišanović, Dragojlović, Gurović, Vitkovac, Radivojević, Antić, Henderson, Raičević, O’Benon – trener D. Šakota

2007 FMP: Teodosić, Cvetković, Đerasimović, Erceg, Labović, Krstović, Mičić, Todorović, Rašić, Žigeranović, Samardžiski, Čović – trener V. Vukoičić

2008 Partizan Igokea: Palacio, Tepić, Kecman, Borovnjak, Tripković, Veličković, Peković, Vitkovac, Đurković, Božić, Milošević, Vranješ – trener D. Vujošević.

2009 Partizan: Tepić, Milošević, Rašić, Tripković, Veličković, Lasme, Aleksić, Vitkovac, Božić, Rakočević, Veseli, Vraneš – trener D. Vujošević

2010 Partizan: Roberts, Sinovec, Rašić, Mitrović, McCalebb, Kecman, Milošević, Božić, Marić, Veseli, Đekić, Vraneš- trener D. Vujošević.

2011 Partizan: Jerrells, Kecman, Jaramaz, Lučić, Milosavljević, Katić, Jawai, Bešović, Božić, Gist, Veseli, Đekić – trener V. Jovanović.

2012 Partizan: Kecman, Raduljica, Lučić, Milosavljević, Bešović, Katić, Božić, Čakarević, Džejms,
Mačvan, Anđušić, Bertrans – trener V. Jovanović.

2013 Crvena zvezda: Cvetković, Subotić, Rakočević, Mitrović, Lazić, Simonović, Savović, Katić, Samardžiski, Radivojević, Nelson, Skot – trener V. Vukoičić.

2014 Crvena zvezda: Rebić, Lazić, Blažič, Simonović, Marjanović, Radenović, Katić, Tejić, Nelson, Dženkins, Stojanović, Dragićević – trener D. Radonjić

 

Kup Radivoja Koraća

2002/2003 FMP Železnik – Hemofarm 88 : 67 Niš

2003/2004 Crvena Zvezda – Refleks* 91 : 89 Novi Sad

2004/2005 Refleks – Partizan MB 88 : 84 Vršac

2005/2006 Crvena Zvezda – Hemofarm 80 : 65 Beograd

2006/2007 FMP Železnik – Partizan 73 : 61 Kragujevac

2007/2008 Partizan Igokea – Hemofarm 73 : 64 Niš

2008/2009 Partizan – Crvena zvezda 80 : 65 Niš

2009/2010 Partizan – FMP Železnik 72 : 62 Niš

2010/2011 Partizan – FMP Železnik 77 : 73 Beograd

2011/2012 Partizan – Crvena zvezda 64 : 51 Niš

2012/2013 Partizan – Crvena zvezda 69 : 78 Kragujevac

2013/2014 Crvena zvezda – Mega Vizura 81 : 80 Beograd

* 2005. godine FMP je nastupao pod imenom Refleks.

 

MVP titule Kupa Radivoja Koraća

2004 Goran Jeretin (Crvena zvezda)

2005 Bojan Popović (Refleks)

2006 Goran Jeretin (Crvena zvezda)

2007 Dragan Labović (FMP)

2008 Milenko Tepić (Partizan)

2009 Novica Veličković (Partizan)

2010 Aleks Marić (Partizan)

2011 James Gist (Partizan)

2012 Danilo Anđušić (Partizan)

2013 DeMarcus Nelson (Crvena zvezda)

2014 Vasilije Micić (Mega Vizura)

 

Kup SFR Jugoslavije

1959. Beograd
1. KK Ljubljana, 2. OKK Beograd, 3. Lokomotiva, 4. Željezničar SA

1960. SL. Brod
1. OKK Beograd, 2. Olimpija, 3. KK Ljubljana, 4. Radnički SB

1961. Nije igrano finale kupa

1962. Beograd
OKK Beograd – Partizan Beograd 103:82

1963.-1968. Nije igrano finale kupa

1968/69 Zagreb
Lokomotiva Zagreb – Olimpija Ljubljana 78:77

1969/70 Split
Zadar – Jugoplastika Split 64:60

1970/71 Ljubljana
Crvena zvezda Beograd – Olimpija Ljubljana 82:70

1971/72 Zagreb
Jugoplastika Split – Lokomotiva Zagreb 88:81

1972/73 Zagreb
Crvena zvezda Beograd – Partizan Beograd 71:65

1973/74 Split
Jugoplastika Split – Crvena zvezda Beograd 92:85

1974/75 Niš
Crvena zvezda Beograd – Jugoplastika Split 81:79

1975/76 Titovo Užice
Radnički Beograd – Rabotnički Skoplje 89:75

1976/77 Zagreb
Jugoplastika Split – Kvarner Rijeka 109:89

1977/78 Šabac
Bosna Sarajevo – Radnički Beograd 98:87

1978/79 Niš
Partizan Beograd – Zadar 93:86

1979/80 Borovo
Cibona Zagreb – Bosna Sarajevo 68:62

1980/81 Karlovac
Cibona Zagreb – Kvarner Rijeka 112:87

1981/82 Novi Sad
Cibona Zagreb – Iskra Olimpija Ljubljana 90:79

1982/83 Bosanski Brod
Cibona Zagreb – Rabotnički Skoplje 92:79

1983/84 Metković
Bosna Sarajevo – Alkar Sinj 92:78

1984/85 Osijek
Cibona Zagreb – Jugoplastika Split 104:83

1985/86 Novi Sad
Cibona Zagreb – Bosna Sarajevo 110:98

1986/87 Niš
IMT Novi Beograd – Smelt Olimpija Ljubljana 76:73

1987/88 Rijeka
Cibona Zagreb – Jugoplastika Split 82:80

1988/89 Maribor
Partizan Beograd – Jugoplastika Split 87:74

1989/90 Dubrovnik
Jugoplastika Split – Crvena zvezda Beograd 79:77

1990/91 Rijeka
POP 84 Split – Cibona Zagreb 80:79

 

Kup SR Jugoslavije

1991/92 Niš
Partizan Beograd – Bosna Sarajevo 105:79

1992/93 Sremska Mitrovica
OKK Beograd – Partizan Beograd 104:91

1993/94 Novi Sad
Partizan Beograd – Crvena zvezda Beograd 104:102

1994/95 Čačak
Partizan Beograd – Spartak Subotica 84:81

1995/96 Nikšić
Budućnost Podgorica – Partizan Beograd 126:115

1996/97 Niš
FMP Železnik – Partizan Beograd 105:92

1997/98 Nikšić
Budućnost Podgorica – Beobanka Beograd 78:71

1998/99 Beograd
Partizan Beograd – FMP Železnik 80:69

1999/2000 Leskovac
Partizan Beograd – Zdravlje Leskovac 79:66

2000/2001 Vršac
Budućnost Podgorica – Partizan Beograd 87:72

2001/2002 Podgorica
Partizan ICN Beograd – Budućnost Podgorica 88:81