Reprezentacija Srbije pobedom protiv selekcije Argentine plasirala se u finale Ačibadem Trofeja Beograda 2014. Sjajnom igrom, pogotovo u prvom poluvremenu, izabranici selektora Aleksandra Đorđevića oduševili su više od 12.500 navijača u „Kombank Areni“ i najavili da su sve bliže željenoj formi pred početak Svetskog Kupa u Španiji. Već posle samo nekoliko minuta duela naši najbolji košarkaši su preuzeli kontrolu igre, diktirali žestok ritam i konstantno kolektivnom i nesebičnom igrom povećavali prednost koja je maksimum dostigla u 25. minutu (61:40). Ni na ovom meču zbog povreda u sastavu nisu bili Miloš Teodosić i Nemanja Nedović, dok je kapiten Nenad Krstić bio na klupi, ali nije ulazio u igru: Srbija – Argentina 85:67 (26:14, 20:18, 24:19, 15:16). U finalu Ačibadem Trofej Beograda 2014 reprezentacija Srbije će u nedelju od 20:30 časova igrati protiv selekcije Turske. U duelu za treće mesto sastaće od 18:00 časova Portoriko – Argentina.

JUBILEJ STEFANA MARKOVIĆA

Pre početka utakmice Srbija – Argentina u Kombank Areni, plejmejkeru naše reprezentacije Stefanu Markoviću, generalni sekretar KSS, Andrija Kleut, uručio nacionalni dres sa brojem 100.

Stefan Marković je do zlatnog jubileja stigao na Evropskom prvenstvu prošle godine u Sloveniji, a ovo je bila idealna prilika da mu se pred domaćom publikom uruči zasluženo priznanje za trocifren broj odigranih mečeva u dresu sa državnim grbom.

Početak susreta obeležio je duel Miroslava Raduljice i Luisa Skolekoji su bili glavni protagonisti ofanzivnih akcija oba tima. Srbija je prva došla do željenog ritma u napadu. Posle četiri uzastopna poenaBogdana Bogdanovića, usledila je serija trojki za koje su bili zaslužni Stefan Marković, Nikola Kalinić i Stefan Birčević. U samom finišu prve četvrtine razigrao se i Vladimir Micov što je našim reprezentativcima donelo dvocifreno vođstvo posle samo deset minuta igre – 26:14. Odbrana našeg tima funkcionisala je u tim trenucima na zaista visokom nivou, dok je odličan protok lopte u napadu omogućivao izgledne pozicije. Usledila je trojka Marka Simonovića i nova uspešna akcija Bogdana Bogdanovića za više nego ubedljivo vođstvo Srbije – 31:14 (13. minut). Nastavili su izabranici selektora Đorđevića da forsiraju žestok tempo, igrali izuzetno brzo, što je omogućilo i nekoliko kontranapada koje su efektnim zakucavanjima realizovali Miroslav Raduljica, Luka Mitrović i Stefan Birčević. U gotovo perfektnom prvom poluvremenu naši najbolji košarkaši imali rekordnih 20 poena prednosti (43:23) u 18. minutu, ali su Argentinci ipak u finišu drugog perioda uspeli donekle da smanje zaostatak – 46:32.

Nastavili su sa atraktivnom igrom i u drugom poluvremenu naši najbolji košarkaši. Miroslav Raduljica je i dalje dominirao u oba reketa, Stefan Marković je blistao u defanzivnim zadacima, a i razigrani Nemanja Bjelica je takođe pokazao da ume efektno da zakuca. Na polovini trećeg perioda Srbija je imala potpuno kontrolu i ubedljivo vođstvo – 58:38, koje je posle trojke Stefana Jovića iz veoma teške pozicije dostiglo maksimum – 61:40. Opao je ritam u nastavku meču što je nešto više odgovaralo Argentincima koji su šutevima iza linije 6,75 Noćionija i Mate najpre smanjili rezultat – 72:57 (33. minut), a preko Skole gotovo prepolovili zaostatak – 73:62 (35. minut). Usledio je tajm-aut selektora Đorđevića posle koga je naš tim zaigrao još borbenije i angažovanije, ponovo stekao 15- tak poena prednosti i mirno priveo meč kraju – 85:67.

Selektor reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević izjavio je posle pobede nad selekcijom Argentine da će agresivna odbrana i kolektivna igra biti najjače oružje našeg tima Svetskom Kupu u Španiji:

– Od početka smo dobro ušli u meč, odgovorili snažnom timskom košarkom, što je rezultiralo vetrom u leđa i nosilo nas do kraja utakmice. Pristup igri koji polazi iz čvrste odbrane je naše najjače oružje koje moramo, ne da dovedemo do perfekcije, već da težimo ka tome. Bilo je naravno i grešaka, ima stvari koje još moramo da ispravimo. Pojedinci moraju da se uklope u sistem igre, bez individualnih akcija. Donekle ih razumem, jer svako traži najbolju partiju. Moramo da spustimo zahteve i ne tražimo perfektnu utakmicu. To će doći kad bude bilo potrebno, sada je važno da svako kroz igru u odbrani pronađe svoje mesto u timu. Na taj način ekipa ide napred.

SRBIJA: Micov 4, Milisavljević, Bogdanović 8, Bjelica 7, Marković 5, Kalinić 4, Krstić, Raduljica 15, Katić 7, Štimac 3, Simonović 3,
Mitrović 6, Birčević 12, Jović 10.

ARGENTINA: Skola 15, Galici 2, Mata 9, Kampaco 5, Priđoni 5, Laprovitola 4, Gutijarez, Delija 1, Herman 10, Noćioni 13, Bortolin, Zafar 3.

Kompletna statistika: link >>>