Reprezentacija Srbije pobednik je Ačibadem Trofeja Beograda 2014. Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića su u finalnom susretu u „Kombank Areni“ savladali selekciju Turske i odbranili pobednički trofej osvojen i prošle godine. U pravoj takmičarskoj utakmici, naši najbolji košarkaši su bili sve vreme u vođstvu, dopustili rivalu da samo nekoliko puta izjednači rezultat, ali su finalni duel prelomili u samom finišu. Odluka je pala u poslednja tri minuta kad je Bogdan Bogdanović inicirao seriju 18:3 i krunisao veliki trud i želju kompletne ekipe koja je još jednom odigrala kolektivno, borbeno i posebno angažovano u defanzivnim zadacima: Srbija – Turska 79:64 (23:17 16:14, 18:19, 22:14). Pobednički trofej kapitenu reprezentacije Srbije Nenadu Krstiću uručio je Čagri Ilk direktor marketinga klinike Ačibadem, dok je pehar namenjen finalisti, kapitenu selekcije Turske, Karemu Gonlumu predao Andrija Kleut, generalni sekretar KSS.

Stefan Marković MVP finala

Za najkorisnijeg igrača finalnog meča „Ačibadem Trofeja Beograd 2014“ proglašen je reprezentativac Srbije Stefan Marković. Plejmejker našeg tima je za 24 minuta provedena u igri postigao 12 poena, imao četiri asistencije i dva skoka.

MVP trofej Stefanu Markoviću uručio je Andrija Kleut, generalni sekretar Košarkaškog saveza Srbije.

Bodreni od preko 10.000 navijača u „Kombank Areni“ naši najbolji košarkaši su dobro počeli finalni meč i preko Stefana Markovića i Raška Katića koji su se najviše istakli u prvom poluvremenu poveli sa 12:8 u petom minutu susreta. Insistirajući na čvrstoj odbrani i što bržoj igri naš nacionalni tim je uspeo da zaustavi turske centre Omera Ašika i Oguza Šavaša i prvu četvrtinu reši u svoju korist – 23:17. Izabranici selektora Atamana su se u nastavku utakmice opredelili na duge napada i preciznim šutevima iza linije 6,75 Čenka Akjola i Meliha Mahmutoglua uspeli da u 17. minutu dođu do izjednačenja – 30:30. Finiš druge četvrtine u potpunosti je pripao Srbiji, koja je odličnom defanzivnom igrom i serijom 9:1 koju su krunisali Luka Mitrović i Miroslav Raduljica došla do rekordnog vođstva – 39:31.

Trojkom Nemanje Bjelice reprezentativci Srbije su prekinuli period od tri minuta bez poena na startu drugog poluvremena, što je turski tim poenima Akjola i Ašika iskoristio da smanji zaostatak – 42:38. Brzo su se konsolidovali izabranici selektora Đorđevića, ponovo došli do željenog ritma, a tandem Marković – Katić još jednom je doprineo povećanju prednosti – 51:42 (27. minut). Rival nikako nije pomišljao na predaju, već je posle dva brza kontranapada ponovo uspeo da uhvati priključak 57:54, a posle trojke Kedija Osmana dođe do izjednačenja – 57:57 (34. minut).

Neizvesnost je potrajala još samo tri minuta kad je rezultat poslednji put bio poravnat – 61:61. Usledila je furiozna serija Srbije od 18:3 koju je inicirao Bogdan Bogdanović sa dve uzastopne trojke i efektnim zakucavanjem, a nastavili Stefan Marković i Nemanja Bjelica. Turski tim je u samom finišu iskazao previše nervoze što ga je koštalo ubedljivog poraza – 79:64. Selektor naše selekcije Aleksandar Đorđević u poslednjim sekundama meča pružio je priliku kapitenu Nenadu Krstiću, ali i debitantu Milošu Milisavljeviću koje je beogradska publika pozdravila gromoglasnim aplauzima.

– Mislim da je ovo je bilo daleko od prijateljske i pripremne utakmice. Kod obe ekipe je bila očigledna želja za pobedom. Pre meča smo u svlačionici pričali da očekujemo tvrdu utakmicu. Bilo je i nervoze na terenu, a upravo takve utakmice nas očekuju na Svetskom prvenstvu. Možda je bolje što smo dugo igrali u egalu, što nismo kao protiv Argentine daleko pre kraja prelomili utakmicu.

Jedva čekam da odemo u Vršac kako bismo imali svoj mir, pripremili se kako treba. Nismo odradili još neke stvari, trenutno mogu da budem zadovoljan odbranom. Što se tiče našeg plana rada očekuju nas još dve utakmice sa Novim Zelandom. Poslednja nedelja priprema će se ogledati u jednom treningu u vreme prve utakmice kako bismo se što bolje adaptirali. Moramo da ubacimo još nekoliko detalja istakao je selektor repreezntacije Srbije Aleksandar Đorđević i naglasio da očekuje da će u poslednje dve pripremne utakmice u sastavu biti kapiten Nenad Krstić i Miloš Teodosić.

SRBIJA: Micov 4, Milisavljević, Bogdanović 13, Bjelica 9, Marković 12, Kalinić 5, Krstić, Raduljica 12, Katić 13, Štimac, Simonović 1, Mitrović 4, Birčević 2, Jović 4.

TURSKA: Balbaj, Guler 4, Ermis 8, Hersek 2, Preldžić 6, Savaš 7, Gonlum 2, Arslan 1, Ašik 9, Akjol 11, Aldemir 4, Mahmutoglu 3, Osman 7.

Kompletna statistika: link >>>